25 augusta 2011

Prejde vaša organizácia testom dlhovekosti?

V minulosti sme boli svedkami toho, že obrovské organizácie typu Arthur Anderson, World Com, Enron, Lehman Brothers a mnoho ďalších jednoducho zmizlo zo sveta biznisu. Faktom je, že zo zoznamu 25 top korporácií v USA zo 60. rokov prežili do roku 1990 iba dve korporácie. Možno klásť za vinu ich bankrotu nevhodný spôsob riadenia či slabých lídrov? Sú toto tie pravé dôvody či len obyčajné výhovorky? A ako možno zaistiť dlhovekosť organizácie?

Arie De Geuss prirovnáva vo svojej knihe „The Living Company“ organizácie k živím entitám, ktoré ak chcú úspešne prežiť celé storočia, musia sa sústrediť na konkrétne aspekty svojej činností.

Ktoré sú teda konkrétne charakteristiky dlhovekých organizácií?

Zoberme si ako príklad spoločnosť IBM, ktorá tento rok oslavuje sté výročie svojej existencie a ktorá sa, po mierne turbulentnom období, opäť dostáva na svoj výslnie. Čo prinieslo úspech IBM počas celého storočia? Bol to správny lídership, charizma či schopnosť myslieť dopredu?

Nedávna špeciálna príloha Wall Street Journalu venovaná storočnici IBM podáva zopár zaujímavých pohľadov na dlhovekosť spoločnosti IBM:

Lídership: Vo svete biznisu existuje množstvo príkladov, kedy genialita a charizma zakladateľa napomohli k vytvoreniu úspešnej spoločnosti. Kult osobnosti vie byť niekedy naozaj pôsobivý.

Kultúra: Watsonov (zakladateľ) obrovský príspevok do sveta biznisu spočíval v jeho zámere vytvoriť niečo, čo by ho prežilo a to silnú firemnú kultúru.

Hodnoty: Watston ukázal, ako základná viera a hodnoty organizácie môžu pretrvať bez zmeny dlhé obdobie a ako môžu ovplyvniť všetky dôležité rozhodnutia v organizácii – koho najmete, ako pristupujete k zákazníkom či ako rozvíjate svoje talenty.

Podobá sa DNA IBM nasledujúcim charakteristikám, ktoré stanovil De Gues?

Citlivosť k okoliu: dlho existujúce firmy neustále monitorujú svoje okolie, neustále sa z neho učia a prispôsobujú sa mu.

Osobnosť: Úspešné firmy tvoria súdržný celok a majú silný zmysel pre jednotnú identitu.

Tolerancia: Dlhoveké firmy sú vo všeobecnosti decentralizované a právomoc rozhodovať býva delegovaná na nižšie úrovne. Okrajové aktivity sú považované za rovnako dôležité, keďže zajtra sa môžu stať kľúčovými.

Striedmosť: Konzervatívnosť v otázkach peňazí je tiež dôležitá pre dlhovekosť rovnako ako správne hospodárenie vzhľadom na momentálny rast a možnosti organizácie.

A čo vaša organizácia? Spĺňa tieto atribúty? Prešla by testom dlhovekosti?

Je vaša organizácia citlivá k svojmu prostrediu? Majte na pamäti, že dlhoveké organizácie musia neustále reagovať na potreby svojho okolitého prostredia a učiť sa z neho. Akými zmenami prešla v poslednom období vaša organizácia v dôsledku zmien v prostredí?

Má vaša organizácia vlastnú osobnosť, resp. identitu? Vytvára si silnú firemnú kultúru, ktorú jej členovia zdieľajú?

Je vaša organizácia decentralizovaná? Umožňuje rozhodovať na všetkých úrovniach? Berie do úvahy aj aktivity okrajových časti?

Je vaša organizácia striedma a konzervatívna vo finančných záležitostiach?

Možno sa môže zdať jednoduché prezrieť si históriu organizácie a analyzovať dôvody jej úspechu či zlyhania. Je však oveľa náročnejšie stanoviť v predstihu, ako bude situácia vyzerať o pár rokov. Nie je to však hlavnou úlohou lídrov a manažérov?

Autor: Bob Selden

Zdroj: http://www.management-issues.com/2011/6/29/opinion/does-your-organization-pass-the-longevity-test.asp

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.