
Ide totiž o spôsob, ako poskytnúť otvorenú a konštruktívnu spätnú väzbu v presne stanovenom časovom rámci, pričom zámerom takejto interakcie je zefektívniť výkon a zlepšiť perspektívy kľúčových pracovníkov stredného manažmentu. Koncept bleskového mentoringu presne napĺňa požiadavky dnešného sveta biznisu.
Tento pojem, prvý krát použitý v roku 2007, možno definovať ako jednorázové stretnutie, prostredníctvom ktorého sa môže jednotlivec učiť a získavať rady od staršieho a skúsenejšieho pracovníka. Výhodou bleskového mentoringu je, že poskytuje mladým pracovníkom cenné príležitosti na učenie a rozvoj, a zároveň je nenáročný na čas či finančné a ľudské zdroje.
Tu sú základné charakteristiky bleskového mentoringu:
Šitý na mieru: Hoci možno nájsť u zamestnancov vrámci jedného oddelenia či organizácie podobné znaky čo sa týka ich rozvoja, predsa má každý z nich jedinečné skúsenosti, priority a perspektívy. Bleskový mentoring berie do úvahy každú osobu individuálne, pričom sa zameriava na tie aspekty rozvoja, ktoré sú v súlade ako s individuálnymi cieľmi pracovníka, tak aj s požiadavkami a potrebami organizácie.
Jasný časový rámec: Čas si manažéri veľmi cenia, keďže sa musia neustále snažiť, aby zosúladili požiadavky funkčného manažmentu a zároveň mohli implementovať strategické iniciatívy. Bleskový mentoring, hoci je nenáročný na čas, má dlhodobý dopad na rozvoj a motiváciu zamestnancov.
Nenáročný na rozpočet: Dnes aj v najbližšej budúcnosti budú organizácie pri rozhodovaní veľmi citlivo vnímať požiadavky každého projektu na rozpočet. Budú požadovať presne stanovené ceny a náklady, jednoznačne definovaný plán ukončenia a zároveň okamžité výsledky a benefity projektu. Bleskový mentoring v skutku predstavuje jeden zo spôsobov ako doplniť a obohatiť rozvoj manažérov.
Neobmedzujúci: Zamestnanci dávajú vo všeobecnosti prednosť jednorázovej diskusii, ktorá zaberie iba časť ich pracovného dňa. Celodenný seminár či dokonca dlhodobý koučing môže u niektorých nich totiž viesť k nervozite, obavám či dokonca k odmietaniu.
Objektívny a aktuálny: Rola mentora pri bleskovom menotringu je najvhodnejšia pre ľudí mimo organizácie, u ktorých je vysoká pravdepodobnosť, že budú objektívni. Mentor by mal vo všeobecnosti mať dostatočné a relevantné skúsenosti v biznise, empatickú osobnosť ako aj schopnosť pozitívne a konštruktívne podávať spätnú väzbu. Na druhej strane, ak sa rozhodnete pre interný mentoring, mladý pracovník môže nadobudnúť pocit ochrany a istoty zo strany mentora.
Presun zodpovednosti: Bleskový mentoring presúva zodpovednosť na konkrétnych pracovníkov, aby využili všetky príležitostí, ktoré im bleskový mentoring ponúka.
Autor: Eric Frankel
Zdroj: http://talentmgt.com/articles/view/flash
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.