24 februára 2012

Kto je zodpovedný za rozvoj lídrov?

Programy na rozvoj lídrov sú nevyhnutné, ak si chce organizácia zaistiť dostatok talentov do budúcnosti. Kto však vyberá účastníkov, ktorí sa zúčastnia týchto programov? Podľa tohtoročného prieskumu, ktorý zrealizovala Americká Asociácia pre Management (American Management Association), zaoberajúca sa poradenstvom a vzdelávacími programami, sú to predovšetkým generálni riaditelia (až 55%) a línioví manažéri, zatiaľ čo odborníci na vzdelávanie a rozvoj sa na rozhodovaní o budúcich talentoch podieľajú len minimálne (11%).

Je jasné, že generálni riaditelia majú dostatok skúseností ako aj podrobný prehľad o situácii v organizácii, keďže sú v dennodennom kontakte s lídrami na všetkých úrovniach. Tento fakt nemožno poprieť, no podľa odborníkov v oblasti vzdelávania a rozvoja by riaditelia určite nemali rozhodovať o budúcnosti talentov sami. Generálny riaditeľ totiž nemôže mať všetky potrebné informácie o každom zamestnancovi a správne odhadnúť, či je vhodným kandidátom na líderskú pozíciu.

Sú to preto línioví manažéri, ktorí majú priamu skúsenosť so svojimi podriadenými ako aj odborníci na vzdelávanie a rozvoj, ktorí by mali generálnym riaditeľom pomáhať pri tvorbe programov rozvoja lídrov a zúčastňovať sa procesov rozhodovania o rozvoji lídrov v rámci celej organizácie.

Ideálne je, ak by generálni riaditelia, línioví manažéri a odborníci vytvorili jeden tím, v rámci ktorého by spoločne zostavili kritéria pre výber účastníkov do programu a následne by navrhli a ohodnotili podľa stanovených kritérií kandidátov z jednotlivých oddelení organizácie. Dôležité pri tom je, aby bola táto rada rôznorodá. Mali by ju tvoriť manažéri rôznych úrovní ako aj odborníci z rôznych oblastí, ktorí mali buď priamu skúsenosť s kandidátmi alebo získali informácie od ich kolegov a zákazníkov. Práve táto rada môže napomôcť pri vytváraní prostredia spolupráce, v ktorom manažéri, lídri a odborníci spolu porovnávajú a zvažujú silné a slabé stránky daného kandidáta.

Práve takýto prístup pomáha vytvárať prostredie, ktoré podporuje transparentnosť ako aj zhodu v tom, ktorí zamestnanci majú dostatočný potenciál stať sa úspešnými lídrami.

Pri hľadaní kandidátov je dôležité ísť hlbšie a skúmať nielen zjavný výkon pracovníka, ale sledovať aj také kvality ako sú zameranie na cieľ, vášeň pre prácu, vyhľadávanie výziev, túžba niečo dosiahnuť. Myslenie na budúcnosť, vízia či túžba niečo dosiahnuť – to všetko sú predpoklady pre to, aby sa zamestnanec stal v budúcnosti úspešným lídrom.

Uľahčovať rozvoj vysokým potenciálom poháňa organizáciu vpred. Generálni riaditelia môžu robiť konečné rozhodnutia ohľadom najtalentovanejších pracovníkov. No keď si chcete byť istí, že ste vybrali tých správnych kandidátov, potrebujete čo najširšie spektrum názorov odborníkov z rôznych oblastí.

Autor: Ladan Nikravan

Zdroj: http://clomedia.com/articles/view/who-s-responsible-for-feeding-leadership-development/print:1

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.