26 novembra 2011

Nižší rozpočet – menej investícii do vzdelávania?

Ako sa znižovanie rozpočtu stáva pomaly trendom, efektívni lídri musia nájsť príležitosti na rozvoj, ktoré nie sú nákladné, ale zato majú obrovský dopad na výkon zamestnancov.

Prichádza obdobie, kedy organizácie začínajú pripravovať rozpočet na ďalší rok, čo spôsobuje lídrom obrovský stres, keďže sú zo strany CEO neustále žiadaní prinášať stále lepšie výsledky pri čoraz menšom rozpočte. Ak chcú lídri zaistiť, že budúci rok prinesie oblasť vzdelávania a rozvoja pozitívny prínos pre celú organizáciu, budú sa musieť začať sústreďovať na prepojenie svojich snáh s celkovou stratégiou organizácie a následne identifikovať správne ciele pre oblasť rozvoja. Tréningy, vzdelávacie projekty a hodnotenia výkonu musia byť rovnako ako všetky iné aktivity v organizácii prepojené s celkovou stratégiou.

Takýto prístup totiž pomáha stanoviť medzery medzi žiaducim a reálnym stavom ako aj definovať, čo je potrebné urobiť pre dosiahnutie stanovených cieľov. Ak sa vám podarí jasne definovať, aký dopad bude mať vzdelávanie na výkon vašich pracovníkov, oveľa ľahšie získate podporu pre vaše snahy a vytvoríte tak základ pre kultúru podporujúcu vzdelávanie a rozvoj.

Hoci organizácie neustále zvyšujú požiadavky na kvalitu v oblasti vzdelávania, rozvoja či hodnotenia výkonu, neodráža sa ich prístup aj v rozpočtoch, ktoré v posledných rokoch nezaznamenali vyšší nárast. Pri zvažovaní nových príležitostí pre rozvoj, lídri by mali uvažovať predovšetkým o on the job metódach, ktoré sú menej nákladné. Iniciatívy ako napríklad lunch- and-learn môžu slúžiť na zdieľanie poznatkov medzi zamestnancami. Lídri by preto mali organizovať takéto stretnutia na témy ako firemná politika či riešenie konkrétnych problémov. Zamestnanci tak dostanú šancu naučiť sa niečo nové a tak zvýšiť svoje šance na kariérny rast.

Ekonomická kríza predstavuje obdobie, kedy sú ľudia oveľa menej ochotní zdieľať informácie s ostatnými, no zároveň je to aj čas, kedy ľudia potrebujú informácie ešte viac. Informácie o smerovaní organizácie, očakávanom vývoji či potrebe zlepšiť určité zručnosti majú pre zamestnancov obrovský význam , keďže naznačujú, ako môžu oni sami ovplyvniť svoj rozvoj a zvýšiť tak šance na kariérny postup.
Pre výber tých správnych vzdelávacích projektov môžeme odporučiť tento 5- krokový proces:

Krok 1: Vytvorte zoznam všetkých projektov, ktoré by ste chceli zrealizovať.

Krok2: Zoraďte dané projekty na základe nasledujúcich kritérií:
Veľkosť: malé a veľké
Účel
Typ: nový projekt alebo súčasť už existujúceho projektu
Vyžaduje financovanie: áno alebo nie
Zdroje: vyžaduje ďalších odborníkov alebo postačia súčasní zamestnanci
Dopad na organizáciu: dlhodobý, strednodobý, krátkodobý

Krok 3: Stanovte, ktoré projekty sú závislé na nasledujúcich faktoroch:
Iné projekty
Financovanie
Zdroje
Podnikateľské rozhodnutia
Následne vyberte projekty bez závislosti a zhodnoťte schopnosť vášho tímu zrealizovať ich.

Krok 4: Na základe definovaných charakteristík a závislostí, zaraďte projekty do týchto skupín:
Malé projekty s malou alebo žiadnou závislosťou, ktoré majú okamžitý dopad a môžu byť dosiahnuté bez dodatočných zdrojov.
Prechodné projekty, resp. malé a stredné projekty, ktoré majú významný dopad a sú závislé len od členov tímu. Príkladom môže byť rozčlenenie veľkého projektu na menšie celky.
Dlhodobé iniciatívy: Stredné až veľké projekty, ktoré majú obrovský dopad na organizáciu, ale zároveň vysokú závislosť od ľudí mimo projektového tímu.

Krok 5: Rozhodnutie
Na základe všetkých získaných poznatkov začnite rozvíjať plán, ako možno odstrániť bezvýznamné projekty, ktorých dopad na organizáciu je minimálny a vytvoriť tak priestor pre naozaj dôležité a významné vzdelávacie iniciatívy. Ak však nemáte dostatok financií pre zabezpečenie takýchto dlhodobých projektov, mali by ste sa sústrediť na kratšie a finančne menej náročné projekty. Samozrejme, každý váš krok musí byť v súlade s celkovou stratégiou organizácie.
Zhodnotením vzdelávacích potrieb ako aj prepojením rozvoja zamestnancov s plánovanou stratégiou získate prehľad o požiadavkách na rozpočet či iné zdroje.


Autor: Ladan Nikravan

Zdroj: http://clomedia.com/articles/view/4617/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.