28 októbra 2011

Ako analýza pracovných pozícií môže zvýšiť efektivitu, rast a inováciu vašej organizácie?


Viete popísať, čo presne robia všetci vaši zamestnanci? Možno sa tomu budete diviť, ale veľké množstvo súčasných CEO nemá ani poňatie o pracovných pozíciách, ktoré sa v ich organizáciách nachádzajú.

V dnešnom chaotickom prostredí zohráva analýza pracovných pozícii významnú úlohu a mala by preto predstavovať prvý krok pri každej činnosti realizovanej v oblasti HR. Dôvod je jednoduchý- takáto analýza poskytne manažérom ako aj HR profesionálom objektívne kritériá, na základe ktorých môžu urobiť správne rozhodnutia v oblasti náboru, výberu, riadenia výkonu či plánovaní odmien.

Mnohí manažéri považujú pojmy popis a analýza pracovného miesta za synonymá, no v skutočnosti ide o dva rozdielne pojmy. Popis pracovnej pozície predstavuje všeobecné písomné vyhlásenie o danej pozícii, zatiaľ čo analýza pracovného miesta je zameraná na systematické a komplexné skúmanie danej pracovnej pozície. Takýto prístup k skúmaniu pracovných miest preto výrazne pomáha navrhnúť efektívny systém výberu zamestnancov ako aj zdokonaliť ostatné funkcie HR.

Aké výhody môže analýza pracovného miesta organizácii priniesť?
V súčasnosti sú na organizácie kladené také požiadavky ako napríklad štíhlejšia organizačná štruktúra, efektívnosť, rast či inovácia. Je preto dôležité jasne stanoviť kľúčové zodpovednosti pre všetky pozície a zvláštny dôraz klásť na tie, ktoré v rámci organizácie zohrávajú strategický význam. Navyše, stanovenie kľúčových úloh pre každú pracovnú pozíciu pomáha identifikovať a následne rozvíjať potrebné vedomosti, schopnosti či iné žiaduce charakteristiky pracovníkov.

Analýza pracovnej pozície zároveň uľahčuje výber nových pracovníkov, nakoľko dôraz kladie nielen na schopnosti týkajúce sa práce, ale aj na vhodné správanie a individuálne hodnoty pracovníkov. Výrazne tak napomáha pri vytváraní efektívnejších výberových procedúr ako aj programov v oblasti vzdelávania či hodnotenia výkonu.

Často organizácie najímajú pracovníkov kvôli ich technickým zručnostiam a následne ich vyhadzujú pre ich charakterové vlastnosti. Organizácie by mali preto pri najímaní brať do úvahy nielen skúsenosť pracovníka, ale aj jeho charakter a schopnosť začleniť sa a akceptovať danú firemnú kultúru. A práve analýza pracovnej pozície poskytuje údaje potrebné pre komplexné posúdenie kandidátov.

Aký postup zvoliť pri analýze?
Jednou z možností sú prieskumy, ktorých hlavnou výhodou je možnosť rýchleho zberu informácií a ich štatistické vyhodnotenie. Na druhej strane však neposkytujú dostatok priestoru pre ďalšie ujasňujúce otázky.

Ďalšiu alternatívu predstavujú už vytvorené techniky a nástroje na analýzu pracovných pozícií. Ich nevýhodou však je, že neposkytujú flexibilitu a možnosť prispôsobenia individuálnym potrebám organizácie.
Na čo by sa mala analýza zamerať?

Vedomosti, zručnosti, schopnosti, pracovné správanie, úlohy spojené s pracovnou pozíciou, kultúrne aspekty organizácie – to všetko sú informácie, ktoré by mala analýza pracovnej pozície obsahovať.

Kto by mal byť zahrnutý?
Aby sa analýza stala naozaj hodnotným zdrojom informácií, mali by ste do procesu zahrnúť každého, kto ma nejaké informácie o konkrétnej pracovnej pozícii, a to aj všetkých nadriadených, senior manažment či lídrov tímov. Taktiež zapojte HR pracovníkov, ktorí majú na starosti tréning a rozvoj zamestnancov a spoločne sa snažte vytvárať tréningové plány, ktoré budú napĺňať požiadavky danej pracovnej pozície.

Autor: Jody Wheaton
Zdroj: http://www.sbnonline.com/2011/10/how-conducting-a-job-analysis-improves-your-business’s-efficiency-growth-and-innovation/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.