
Prečo sa hneď ako ekonomika vstúpi do krízy začnú manažéri okamžite obávať o svoje talenty? Títo ľudia sú súčasťou organizácie už dlhú dobu, no až v období krízy sa pre organizáciu stávajú kľúčovými. Naozaj ovplyvňuje ekonomická situácia postoj organizácií k talent manažmentu?
Mnohí talent manažéri tvrdia, že strategické ciele sa počas recesie nemenia - stále aktuálnou ostáva potreba identifikácie, výberu, rozvoja a udržania kľúčových pracovníkov. Tieto ciele sa nezmenia zo dňa na deň.
V období recesie je potrebné znižovať náklady a snažiť sa spraviť viac aj pri nižšom rozpočte. Tento názor predstavuje pre talent manažment veľkú výzvu – manažéri musia vynaložiť ešte viac námahy a úsilia, aby udržali svojich ľudí, ktorí by ináč prešli ku konkurencii.
Talent manažér spoločnosti Accenture, Stuart Taylor, je optimistický. Podľa jeho názoru sa talent manažéri stávajú stále viac viditeľnejšími a rovnako rastie ich vplyv v rámci manažmentu. Talent manažment vníma ako záležitosť, ktorá sa týka všetkých ľudí v organizácii a nie iba úzkej skupiny pracovníkov. Taktiež však dodáva, že postoj k rozvoju talentov sa v jednotlivých organizáciách značne líši. Paradoxne, menšia pozornosť talentom je venovaná práve vo veľkých prosperujúcich firmách. Predsa však stále viac HR manažérov považuje talent manažment za dôležitú súčasť starostlivosti o pracovníkov, bez ohľadu na to, či je ekonomika v recesii alebo nie.
Jedným z pozitívnych dôsledkov recesie bolo, že organizácie začali klásť väčší dôraz na svoje vlastné talenty. Mnohí lídri sa zhodujú v názore, že v posledných rokoch bolo identifikovaných množstvo talentov, o ktorých existencii organizácie nemali ani poňatia.
Kto je však zodpovedný za talent manažment? Je to HR oddelenie či línioví manažéri? V mnohých organizáciách je zodpovednosť za rozvoj talentov rozdelená medzi HR oddelenie, líniových manažérov a výkonných riaditeľov. Úlohu HR je zaistiť, aby manažéri mali tie správne nástroje a vedomosti pre efektívnu realizáciu talent manažmentu. Rovnako dôležité je preto sústrediť sa na kvalitu líniových manažérov.
Zaujímavým bol preto projekt Roebuck, ktorého zámerom bolo vysvetliť lídrom, čo sa od nich v oblasti talent manažmentu očakáva a zároveň , zamerať sa na rozvoj kompetentností potrebných na jeho realizáciu.
Odborníci sa zhodujú v tom, že talent manažment sa musí stať dlhodobou záležitosťou. Ak chce byť organizácia v rozvoji svojich talentov efektívna, musí sa nazerať na talent manažment z dlhodobého hľadiska a nemeniť svoju stratégiu vzhľadom na ekonomickú situáciu.
Autor: Peter Crush
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.