28 júna 2011

Investícia do talentov – aký prístup zvoliť?


V týchto dňoch sa mnoho čerstvých absolventov snaží nájsť si kvalifikovanú pracovnú pozíciu. A predsa, stále viacej organizácií sa sťažuje na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Situácia, ktorej čelia čerství absolventi nie je vôbec ružová. Až 14% z nich ostáva totiž po ukončení štúdia nezamestnaných alebo pracuje iba na polovičný úväzok, zatiaľ čo 53% z tých, čo pracujú na plný úväzok, zastávajú pracovné pozície, ktoré nevyžadujú vysokoškolské vzdelanie.

Napriek týmto údajom a relatívne veľkému počtu talentovaných absolventov, zamestnávatelia stále častejšie tvrdia, že majú problémy nájsť dostatočne kvalifikovanú pracovnú silu, ktorá by zastala voľné pracovné pozície v organizácii.

Kde je teda problém? Čiastočným dôvodom môže byť fakt, že zamestnávatelia jednoducho nie sú ochotní dávať absolventom platy, ktoré požadujú.

Ďalším, možno ešte dôležitejším faktorom je skutočnosť, že vysoké školy jednoducho nepripravujú absolventov na výkon kvalifikovanej práce dostatočne. Tí potom nespĺňajú požiadavky, ktoré od nich zamestnávatelia požadujú.

Nanešťastie, neexistuje jasné prepojenie medzi tým, čo školy študentom ponúkajú a tým, čo zamestnávatelia v skutočnosti potrebujú.

Situáciu, v ktorej sa absolventi nachádzajú ešte zhoršuje fakt, že zamestnávatelia sú si vedomí svojej prevahy a môžu si dovoliť klásť na uchádzačov veľmi vysoké požiadavky, hoci takáto stratégia organizácii z dlhodobého hľadiska úspech neprináša.

Vo všeobecnosti využívajú organizácie pri získavaní talentov dve stratégie – buď sa rozhodnú investovať do tréningu novoprijatých zamestnancov alebo sa snažia nájsť už skúsených „hotových“ pracovníkov. Vzhľadom na fakt, že zamestnávatelia momentálne nemôžu nájsť dostatočne kvalifikovanú pracovnú silu, ktorú potrebujú, ako efektívnejšia sa ukazuje stratégia zameraná na tréning pracovníkov.

Niektoré organizácie spolupracujú so vzdelávacími inštitúciami a lokálnymi univerzitami v podobe rôznych postgraduálnych štúdií či certifikovaných programov. Cieľom takejto spolupráce je zabezpečiť stálu dodávku dostatočne kvalifikovaných absolventov. Študenti sú tak trénovaní pre konkrétnu oblasť či pracovnú pozíciu, ktorá si vyžaduje špecifické vedomosti či zručnosti. Nemalý dôraz je pritom kladený na lokálne potreby pracovného trhu, pričom tréning je zameraný na tie oblasti, ktoré si vyžaduje priemysel v danej lokalite.

Aká je preto rada pre HR lídrov, ktorí nemajú dostatok kvalifikovanej pracovnej sily? Pokúste sa nadviazať kontakty s rôznymi vzdelávacími inštitúciami či univerzitami a snažte sa vytvoriť také vzdelávacie programy, ktoré budú napĺňať požiadavky vašej organizácie.

Autor: Andrew R. McIlvaine

Zdroj: http://www.hreonline.com/HRE/story.jsp?storyId=533339066

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.