1. Netradičné rodinné formy sú realitou, nie výnimkou
Dôsledok: Dáta v UK aj v USA jasne dokazujú, že tradičné rodiny, v ktorých muž chodí do práce, zatiaľ čo žena ostáva v domácnosti a stará sa o deti, sú už minulosťou. Vo väčšine rodín pracujú obidvaja partneri, ktorí si musia rozdeliť svoj čas tak, aby zvládli pracovný aj súkromný život, v dôsledku čoho narastá potreba flexibilnej organizácie práce.
2. Potreba flexibility a individualizácie kariér pre všetky vekové kategórie
Dôsledok: Výskumy dokazujú, že takmer všetci pracovníci, bez ohľadu na vek, požadujú určitú hmatateľnú formu kontroly nad svojím pracovným životom ako aj prispôsobenie ich individuálnych kariérnych plánov.
3. Posun v ambíciách zamestnancov
Dôsledok: Dnešná mladá generácia uprednostňuje rodinu a voľný čas pred odmenami plynúcimi z vysokých a zodpovedných pracovných pozícií. Títo mladí ľudia pracujú síce tvrdo, ale chýba im motivácia pracovať ešte tvrdšie. Sú si totiž vedomí toho, čo všetko by museli obetovať pri postupe na vyššiu pracovnú pozíciu. Podobné postoje možno pozorovať aj u staršej populácie.
4. Nedôvera v manažment naštrbuje vzťah medzi lídrami a pracovníkmi
Množstvo škandálov či enviromentálnych katastrof vyústilo v nedôveru mladých ľudí voči veľkým organizáciám. Vo všeobecnosti uznávaný názor, že podniky sa starajú iba o svoje finančné zisky má za následok, že mladí ľudia vstupujú do organizácie skeptickí a negatívne naladení.
5. Konzum vládne
Dôsledok: Väčšina ľudí okolo štyridsiatky bola vychovávaná v spoločnosti, ktorá oslavovala konzumný spôsob života. Mladí ľudia sú v súčasnosti úplne ponorení do konzumu: požadujú a zároveň očakávajú vysoko kvalitné a zároveň jednoducho použiteľné produkty. Nemožno sa preto diviť, že sa mladá generácia „konzumne“ stavia aj ku svojej kariére a nie je ochotná len pasívne akceptovať rozhodnutia manažmentu. Mladí ľudia dnes požadujú transparentnosť a rovnocenný dialóg s manažmentom.
6. Žijeme v plochom svete – ľudia v Číne rovnako ako v Indii budú mať postoje oveľa podobnejšie západnému zmýšľaniu, ako by sa dalo očakávať
Dôsledok: Pri porovnaní postojov ľudí vo veku od 14 do 24 rokov možno nájsť veľké podobnosti bez ohľadu na fakt, či žijú v USA Číne či Indii. Všetci totiž očakávajú flexibilitu, dobrý plat, prístup k technológii, transparentnosť zo strany lídrov a zábavné pracovné prostredie. Jediným rozdielom je, že americká mládež má v porovnaní s mladými ľuďmi v Indii a Číne menší záujem o dlhodobý kariérny rast.
7. Kreativita je dôvod, prečo najímame kvalifikovaných pracovníkov
Dôsledok: Schopnosť identifikovať problémy, odhadnúť možné alternatívne riešenia, zdieľať informácie či efektívne spolupracovať s ostatnými - všetky tieto kvality vedú k tvorbe hodnoty pre klienta či zákazníka. Kreativitu však nemožno presne naplánovať. Vzniká prirodzene, avšak za predpokladu, že sú vytvorené tie správne podmienky – príjemné pracovné prostredie, rešpekt voči všetkým zamestnancom bez ohľadu na ich pracovnú pozíciu či dôvera v lídra.
Autor: W. Stanton Smith
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.