Ktorý štýl vedenia ľudí najviac vyhovuje vašej organizácii? Súčasná globálna ekonomika a neustále sa zvyšujúce požiadavky stakeholderov a investorov robia prácu lídra ešte náročnejšou. Sú to práve lídri, ktorí sa často ocitnú v prvej línii a ktorí nesú zodpovednosť za výkon celej organizácie. Tlak je obrovský a stres, ktorý z neho plynie, môže zapríčiniť nezhody aj medzi tými najoddanejšími a najefektívnejšími lídrami. Hoci lídri chápu podstatu firemných cieľov a kultúry organizácie, často im chýba teoretické pochopenie požadovaných zručností, ktoré sú nevyhnutné pre efektívne vedenie ľudí a uspokojovanie vonkajších a vnútorných požiadaviek. Pochopenie tejto problematiky si preto vyžaduje definíciu pojmu leadership.
Vo všeobecnosti poznáme 4 základné štýly vedenia ľudí a to: inšpirujúci, intelektuálny, individuálny a charizmatický líder.
1. Inšpiratívny líder
Inšpiratívni lídri sú vo všeobecnosti ľudia veľmi energickí, schopní priraďovať zmysel jednotlivým činnostiam a presvedčovať ostatných o výhodách zrozumiteľným spôsobom. Dokážu vzbudiť u ľudí pozornosť a zameranosť na ciele.
2. Intelektuálny líder
Lídri, ktorí kladú dôraz na intelektuálnu stimuláciu sa pri vedení ľudí sústredia predovšetkým na inteligentné a premyslené spôsoby riešenia problémov. Ich prínos pre organizáciu spočíva predovšetkým v ich kreatívnom a inovatívnom prístupe. Podporujú ostatných, aby tvorili, kriticky hodnotili, podporovali a implementovali nové myšlienky a nápady.
3. Individuálny líder
Lídri, ktorí volia individuálny prístup k svojim podriadeným najskôr definujú na makroúrovni potreby skupiny alebo tímu a následne prispôsobujú svoj štýl vedenia a komunikácie potrebám a zvláštnostiam jednotlivcov.
4. Charizmatický líder
Charizmatickí lídri definujú všetky problémy s emocionálnym podfarbením. Často bývajú nekonvenční a menej akceptujú tradičné autority. Ich kľúčovou vlastnosťou je schopnosť vidieť a jasne sformulovať to, na čom skutočne záleží ako aj ochotu prevziať za túto víziu osobnú zodpovednosť.
Rozdielne funkcie a pozície v rámci tej istej organizácie si vyžadujú rozličné typy lídrov. Charizmatický líder, ktorý motivuje napríklad oddelenie predaja, sa bude značne líšiť od lídra intelektuálneho, ktorého prístup je vhodný viac pre oddelenie výskumu. Neexistuje ideálny štýl vedenia ľudí, rovnako ako neexistuje jediný vhodný spôsob komunikácie s podriadenými. Pochopenie samého seba Aby boli lídri schopní spolupracovať medzi sebou a zároveň efektívne motivovať rôzny typy osobností, je dôležité správne a objektívne hodnotenie vlastnej osoby. Lídri môžu pochopiť druhých a nadviazať s nimi rozhovor, iba ak pochopia vlastnú motiváciu ako aj to, ako sa môže líšiť od motivácie iných ľudí. Nanešťastie, každodenný stres vyplývajúci z veľkej zodpovednosti lídrov necháva len málo času pre sebareflexiu.
Autor: Sharon Birkman Fink
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.