22 februára 2011

Buďte šéfom a nie priateľom


Vzhľadom na vašu manažérsku pozíciu by všetky vzťahy s podriadenými mali byť presne vymedzené a zadefinované, bez ohľadu na sympatie či náklonnosť. Vzťahy medzi šéfom a jeho podriadenými, ktoré sa stanú osobnejšími, môžu viesť z dlhodobého hľadiska k vážnym nepríjemnostiam.

Uvažujete nad príkazmi, ktoré dávate vašim podriadeným – priateľom? Možno ste poháňaní tajnou túžbou byť v kolektíve obľúbení. Váš prvý inštinkt v každej interpersonálnej interakcii je vytvoriť si blízky osobný vzťah s druhým človekom a ste pre to ochotný urobiť čokoľvek. Nemožno si však zamieňať dva rozdielne pojmy – byť obľúbený a byť rešpektovaný.

Možno neznášate konflikty a snažíte sa vyhnúť všetkému, čo by mohlo spôsobiť napätie alebo rozrušenie u druhej osoby. Už pri prvých náznakoch možného konfliktu sa snažíte z neho vycúvať.

Medzi časté problémy u manažérov patrí ich nedostatočná schopnosť reagovať v konfliktných situáciách - snažia sa za každú cenu ustúpiť, nakoľko sa cítia veľmi nepríjemne, keď sa na nich ľudia hnevajú a keď musia narúšať ich životy. Šéfovanie je aspekt, ktorý vyvádza z miery mnohých manažérov.
Možno ste zvolili racionálny prístup - veríte, že blízky osobný vzťah je najlepší spôsob, ako ovplyvňovať vašich podriadených a príkazy formulujete v zmysle: „Urob to pre mňa, veď sme priatelia“. Čo by mohlo byť presvedčivejšie? Takúto žiadosť od blízkej osoby predsa nemožno odmietnuť.

Ak si vytvárate blízke osobné vzťahy s vašimi podriadenými z jedného z vyššie spomenutých dôvodov, bude pre vás obtiažne zvládnuť manažérsku pozíciu. Nebudete schopní prijímať nepríjemné ale potrebné rozhodnutia či objektívne hodnotiť ľudí a poskytovať im kritickú, ale za to nápomocnú, spätnú väzbu. Keď sa budete snažiť vychádzať so všetkými v dobrom, začnete robiť výnimky, ktoré ostatní budú považovať za nezaslúžené alebo neférové. Vzťahy, ktoré sú v prvom rade osobné, môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť nepríjemnosti a nespokojnosť u vašich podriadených a zároveň znižujú vašu efektivitu v pozícii manažéra.

Máte tendenciu vytvárať takéto vzťahy? Myslite na jedného z vašich podriadených, s ktorým máte nadpriemerne dobrý vzťah a položte si nasledujúce otázky: Ak klesne jeho výkon a nezlepší sa, budem schopný ho vyhodiť? Ak opakovane pochybí, budem schopný znížiť jeho zodpovednosti alebo plat?

Ak nie ste schopný potrestať alebo vyhodiť vašich podriadených, nakoľko sa obávate, aké dôsledky by to malo pre váš osobný vzťah s daným podriadeným, znamená to, že záväzky ku konkrétnej osobe vám zabraňujú vykonávať prácu, ktorá vám ako manažérovi prináleží. Zamyslite sa preto nad rozdielmi medzi priateľstvom a vzťahom medzi šéfom a jeho podriadenými:

1.Priateľstvo existuje samo pre seba, vzniká ako dôsledok potreby ľudí byť v kontakte s inými ľuďmi. V ostrom kontraste je vzťah šéfa a podriadeného, ktorý má presne definované svoje poslanie a to je plnenie úloh.

2. Priatelia sú si rovnocenní, čo však určite neplatí o vzťahu šéf – podriadený. Aj keď sa šéf môže snažiť pristupovať k svojim podriadeným ako rovnocenný partner, sú však situácie, kedy musí uplatniť svoje právomoci, bez ohľadu na fakt, či sa to jeho podriadeným páči alebo nie.

3.Priatelia akceptujú seba navzájom takých akí sú, nesnažia sa jeden druhého meniť a kontrolovať, tolerujú si nedostatky. Ako manažér však musíte neustále hodnotiť výkon vašich podriadených a požadovať od nich, aby sa rozvíjali a menili.

4.Priatelia neustále nekontrolujú jeden druhého, čo určite neplatí pre manažérov, ktorí sústavne vyžadujú od svojich podriadených reporty a hodnotenia.

Keď si vytvoríte osobný vzťah s vašimi podriadenými, dostanete sa pred ťažkú voľbu – rozhodnúť sa medzi udržaním dobrých vzťahov alebo dosahovaním dobrých výsledkov. Ak sa rozhodnete pre priateľstvo, musíte rátať s tým, že vaše výsledky sa značne znížia a vaše rozhodnutia, hoci budú dobré pre vášho priateľa, sa zvyšku tímu budú zdať neférové. Ak dáte prednosť práci a výsledkom pred priateľom, ten môže nadobudnúť pocit, že ste ho zradili, čím nielen narušíte váš vzťah ale zároveň znížite jeho oddanosť k práci.

Autori: Linda A. Hill a Kent Lineback
Zdroj: http://management.fortune.cnn.com/2011/01/18/be-the-boss-not-a-friend/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.