25 februára 2011

10 zamestnaneckých trendov, ktoré stoja za povšimnutie


Rok 2011 prináša so sebou potenciál pre rast pracovných miest a možných zmien na trhu. Ponúkame vám 10 trendov v oblasti biznisu, najímania ľudí a pracovnej kultúry, ktoré zostavila spoločnosť Carrer Builder.

1. Zmena na trhu

Recesia so sebou priniesla mnoho zmien. Jednou z nich je aj nový pohľad pracovníkov na trh, ktorý mení svoje smerovanie a stáva sa veľmi flexibilným. Pracovníci postupne nachádzajú uplatnenie v nových oblastiach, sú ochotnejší vycestovať za prácou do inej krajiny a vyhľadávajú nové príležitosti nad rámec svojej práce.

2. Štíhlejšie tímy

Vo všeobecnosti nastupuje po recesii trend vytvárania štíhlych pracovných tímov a znižovania počtu zamestnancov, poprípade sa niektoré firmy vyrovnávajú s nadmerným počtom zamestnancov rozšírením svojich aktivít a orientáciou na nové oblasti podnikania.

3. Zmena práce

Zamestnanci sa zdajú byť vcelku optimistickí čo sa týka pracovných vyhliadok na rok 2011, o čom svedčí vysoké percento ľudí, ktorí si aktívne hľadajú novú prácu, hoci sú zamestnaní na plný úväzok.

4. Vytváranie nových príležitostí

K už existujúcim tradičným pracovným miestam zamestnávatelia pridávajú nové funkcie, reagujúc tak na podnety z prostredia. Ide predovšetkým o pracovné činnosti týkajúce sa sociálnych sietí, obnoviteľných zdrojov a zdravotnej starostlivosti. Náboroví manažéri taktiež uviedli dopyt po tzv. kyber bojovníkoch, teda IT špecialistoch, ktorí by ochránili internetové stránky pred ohrozením bezpečnosti či podvodníckymi aktivitami.

5. Videointerview

Nakoľko menšie náborové tímy sa musia vyrovnať so zvyšujúcim sa počtom uchádzačov o prácu, zamestnávatelia sa stále častejšie obracajú o pomoc k technológii, ktorá by im pomohla identifikovať a vybrať vhodných kandidátov. Jednou z najnovších technických noviniek v oblasti výberu zamestnancov je práve videointerview.

6. Menej vedľajších zamestnaní

Hoci vyžiť z mesiaca na mesiac predstavuje stálu výzvu pre americké domácnosti, podľa zistených výskumov iba 12% z opýtaných plánuje vykonávať viac ako jedno zamestnanie.

7. Osvojenie si globálnej perspektívy

Medzi najnovšie zamestnávateľské trendy patrí aj ochota zamestnancov odísť za prácou do inej krajiny ako aj ochota zamestnávateľov najímať cudzincov.

8. Premiestňovanie talentov

Z pracovníkov, ktorí v posledných mesiacoch prišli o svoju prácu, si značná časť našla uplatnenie v inom meste či štáte. V nadchádzajúcom roku by až tretina zamestnávateľov bola schopná presúvať vybraných kandidátov.

9. Postup bez finančného ohodnotenia

V postrecesívnom období, ako sa ekonomika postupne zotavuje, sa zamestnávatelia obzvlášť obávajú straty kľúčových zamestnancov. Niektorí sa snažia zabrániť odlivu talentov zvyšovaním platov, iní plánujú odmeniť týchto zamestnancov inak ako finančne, napr. povýšením, ale bez zvýšenia platu.

10. Celková uvoľnenosť na pracovisku

Zamestnávatelia sa stávajú stále benevolentnejšími, čo sa týka stanovovania presných rozvrhov, plánov či programov, čím sa snažia podporiť celkovú pracovnú produktivitu. Navyše, zo strany zamestnávateľov možno v roku 2011 očakávať flexibilnejšiu organizáciu práce, ako napr. telekomunikácia, striedavé pracovné zmeny či voľnejší dress code.

Zdroj: http://www.reliableplant.com/Read/28170/Employment-trends-to-watch


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.