
Mnohým z nich však riadiace funkcie nevyhovujú a chcú sa vrátiť k svojej pôvodnej technickej špecializácii, no zároveň nie sú ochotní vzdať sa vysokých platov a benefitov, ktoré povýšením nadobudli. Práve absencia jasne definovanej kariérnej cesty má za následok, že organizácia stráca technicky skúsenú a zručnú pracovnú silu a zároveň získava manažérov, ktorí sú nespokojní so svojou pozíciou a po čase, dobrovoľne alebo nedobrovoľne, z organizácie odchádzajú.
Vo praxi je preto potrebné aplikovať kritériá, na základe ktorých môžu byť pracovníci v technickej oblasti povýšení. Kritéria zvyčajne zahŕňajú:
Príspevok k výsledkom organizácie a to v podobe tvorby produktov alebo služieb, rôznych patentov či intelektuálneho vlastníctva. Organizácia by preto mala zhodnotiť, ako dôležitá bola zamestnancova práca pri vytváraní hodnôt a trvalo konkurenčných výhod pre organizáciu. Hodnotiť možno napríklad príspevok k tvorbe trhových stratégií, rozvoju podporných systémov či k udržiavaniu vzťahov so zákazníkmi.
Úspešné vedenie tímu. Hoci kariérna cesta technických pracovníkov nie je priamo prepojená s riadením ľudí či celých oddelení, aj od nich sa očakáva na seniorských pozíciách schopnosť viesť ľudí pri projektoch či riešení úloh a problémov.
Dobrá reputácia, a to nielen v rámci organizácie, ale aj mimo nej, a to predovšetkým medzi podobne zameranými technickými pracovníkmi.
Uznanie od kolegov a odborníkov. Ďalšie kritérium pre povýšenie by malo predstavovať uznanie práce daného zamestnanca od odborníkov a to v podobe pozvánok na konferencie či výziev na publikáciu svojich príspevkov v odborných časopisoch.
Mentoring pre mladších pracovníkov. Tak, ako sa samotný pracovník spoliehal pri svojom kariérnom postupe na pomoc od starších a skúsenejších kolegov, mal by byť schopný poskytovať svoje nadobudnuté skúsenosti mladším kolegom.
Technickí pracovníci, ktorí chcú byť povýšení na seniorské pozície musia predložiť zoznam dosiahnutých výsledkov, ktorý je následne prehodnotený senior manažmentom. V prípade, že je však návrh na povýšenie zamietnutý, zamestnanec by mal od svojich nadriadených získať dôvody pre ich rozhodnutie ako aj konkrétne rady, ako zlepšiť svoju kvalifikáciu a získať povýšenie v budúcnosti.
Autor: Daniel R. Tobin
Zdroj: http://talentmgt.com/articles/view/how-to-recognize-promotable-technical-employees/print:1
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.