28 decembra 2011

Naspäť do tried!

Technológia sa v súčasnosti využíva vo rôznych oblastiach a firemné vzdelávanie nie je žiadnou výnimkou. Medzi najnovšie trendy v oblasti vzdelávania patrí určite využívanie sociálnych médií, rôznych aplikácií či virtuálnych tried, ktoré postupne nahrádzajú klasické vzdelávanie.

No aj napriek vzostupu týchto trendov, stále nemožno jednoznačne tvrdiť, že tradičné metódy už v praxi nie sú vôbec využívané. Aj rôzne výskumy naznačujú, že firmy stále uplatňujú klasické vyučovanie v triedach a v určitých prípadoch ho dokonca považujú za nenahraditeľné.

Svet technológií
Firmy využívajú moderné technológie predovšetkým so zámerom oživiť vyučovanie či zvýšiť záujem pracovníkov. Sú to práve informačné technológie, ktoré podporujú zanietenosť a ochotu spolupracovať – zručnosti, ktoré sú kľúčové v dnešnom svete biznisu. Možno teda tvrdiť, že moderné technológie nenahrádzajú klasické vyučovanie, ale sú skôr využívané na vytvorenie stimulujúceho prostredia na vzdelávanie.

Firemné tréningy v súčasnosti pozostávajú z dvoch zložiek – tradičné vzdelávanie v triede, ktoré stále ostáva najpoužívanejšou metódou a vzdelávanie s využitím technológií. Ako príklad možno uviesť vzdelávanie prostredníctvom sociálnych médií, blogov či diskusných skupín. Tieto metódy sú využívané predovšetkým pre svoju nenáročnosť na čas a financie. No na druhej strane v nich absentuje medziľudská interakcia, ktorej organizácie často pripisujú veľkú hodnotu.

Rôzne alternatívne vzdelávacie metódy ako napríklad e-learning, online kurzy či virtuálne triedy naozaj zaručujú efektivitu z časového aj finančného hľadiska, no zároveň však ani zďaleka nespĺňajú všetky požiadavky, ktoré zamestnávatelia od vzdelávacích programov očakávajú. Väčšina firiem preto stále preferuje klasické vzdelávanie či rôzne on-the-job-metódy ako napríklad koučing a mentoring a to práve kvôli interakcii medzi účastníkmi a lektorom, ktorú umožňujú.

Pokračujúci záujem o tradičné vzdelávacie metódy je dôkazom, že technológia aj naďalej nie je schopná nahradiť medziľudskú interakciu. A hoci majú najnovšie technológie potenciál niekedy v budúcnosti úplne zmeniť charakter firemného vzdelávania, ľudský kontakt a interakciu sa im tak skoro nahradiť nepodarí.


Autor: Ronnie Reese
Zdroj: http://clomedia.com/views/articles/back-to-class/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.