
Konečne sa zase po dlhšom čase zamerali predajcovia softvérov na sociálne médiá a komunikačné siete, ktoré by uľahčili prácu ako manažérom tak aj sa zamestnancom.
Lídrom v oblasti týchto technológií je SAP so svojím softvérom Work Management, ktorý pomáha zamestnancom riadiť prácu, ktorú robia. Na druhej strane, riaditeľom a manažérom zase tento produkt poskytuje náhľad do toho, na čom v skutočnosti zamestnanci pracujú a dohliada na to, aby boli úlohy včas splnené. SAP teda zohráva v rámci tohto trendu kľúčovú úlohu, no aj iné firmy sa snažia držať krok s dobou a pracujú na tvorbe podobných aplikácií.
Nástroje na kontrolu a koordináciu ponúka aj spoločnosť 4 Spires, ktorá vyvíja softvér pre výkonnostný manažment. Podstatou tohto softvéru je, že manažér pošle svojmu podriadenému požiadavku (vo forme emailu) na úlohu spolu s dátumom, dokedy má byť splnená. Následne systém sleduje konverzáciu, plnenie čiastkových cieľov, príspevky všetkých zúčastnených, stav riešenia problému či iné detaily súvisiace s plnením danej úlohy či projektu.
Veľkou výhodou tohto softvérového produktu je, že rozlišuje úlohy, vzhľadom na stav ich plnenia - zelená farba je pre úlohy realizované podľa plánu, žltou farbou sa označujú úlohy, u ktorých sa vyskytol nejaký problém a nakoniec červená farba je pre úlohy, ktoré sa nezrealizovali.Keďže zamestnanci vykonávajú viacej úloh naraz, systém im umožňuje sledovať všetky aktuálne úlohy ako aj stav ich plnenia.
Ako môžu tieto softvéry pomôcť zvýšiť produktivitu a efektívnosť HR? Práve vďaka nim dostávajú manažéri transparentný a reálny prehľad o tom, čo ich zamestnanci robia bez toho, aby ich výsledky museli zisťovať, kontrolovať či overovať. A na konci roku, keď nadíde čas hodnotenia výkonu, bude presne a objektívne zhodnotené, čo konkrétni pracovníci urobili a aký výkon v priebehu roka podali.
Medzi ďalšie trendy v rámci HR technológiami možno zaradiť určite aj produkt od Rypple s názvom „Social performance-management platform", ktorý je zameraný na podporu spolupráce medzi zamestnancami. Tento softvér umožňuje, aby jednotliví pracovníci stanovili určitý cieľ či definovali problém a prostredníctvom tohto systému vyzvali ostatných, aby im pri riešení pomohli. Zásadou je, že cieľ môže vytvoriť každý pracovník. Akonáhle pracovníci uvidia stanovený cieľ v systéme, prihlásia sa, aby pomohli s jeho riešením. Samozrejme, ich ochota a výkon musia byť zohľadnené pri najbližšom prideľovaní odmien. Následne sa členovia tímu snažia dospieť k riešeniu problému, pričom systém uchováva konverzáciu o celom postupe riešenia. Tento systém je, na rozdiel od 4 Spired, viac zameraný na podporu tímovej spolupráce a nie na hierarchické členenie.
Ďalšou veľmi aktuálnou oblasťou, ktorá stojí za zmienku, predstavuje aplikácia od SAP-u zameraná na riadenie talentu. Táto aplikácia má veľa podobných znakov s Facebookom, no na rozdiel od tejto najpopulárnejšej sociálnej sieti vám pomôže dosiahnuť naozajstné výsledky.
Prostredníctvom tohto softvéru možno vytvoriť profil zamestnanca (ktorý vyzerá ako Facebookovská stránka), do ktorého si môžu zamestnanci pridávať svoje obľúbené webové stránky, osobné kontakty a iné. Rozdielom však je, že profil obsahuje popri mene pracovníka aj jeho stanovené ciele, aktivitu, kariérnu históriu, mentorov či iných ľudí, ovplyvňujúci jeho pracovný život. Zamestnanci si potom môžu prostredníctvom tejto siete vytvárať svoje siete na hľadanie mentorov či spoluprácu alebo pridávať nove ciele a aktivity.
Význam tejto aplikácie je jasný - na rozdiel od ostatných HR softvérov je určená pre samotných zamestnancov a nie ich manažérov, aby si mohli plánovať svoju prácu, žiadať svojich kolegov o pomoc či radu a zdieľať s nimi svoje výsledky a úspechy. Systém automaticky ukazuje, ktoré ciele boli už zrealizované, a ktoré sú aktuálne momentálne.
Výsledkom skúmania technológií v rámci HR je záplava inovatívnych produktov, ktoré je ťažké usledovať, keďže firmy, a to nielen v Silicon Valley, neustále pracujú na vývoji nových produktov, ktoré by manažérom uľahčili ich prácu a umožnili tak organizácii dosahovať vyššiu produktivitu.
Autor: Bill Kutik
Zdroj: http://www.hreonline.com/HRE/story.jsp?storyId=533341158
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.