21 septembra 2011

Podávajú šťastní pracovníci lepší výkon?

Článok s názvom „Šťastní ľudia pracujú tvrdšie“, ktorý publikoval New York Times vo svojej nedeľnej prílohe, spôsobil medzi verejnosťou živú diskusiu. To, že ľudia s pozitívnym pohľadom na svet jednoznačne prekonávajú vo výkone a produktivite svojich skleslých a pesimistických kolegov, vedia odborníci už dávno. A napriek tomu tento fakt manažéri často podceňujú či dokonca úplne ignorujú.

Prečo sú šťastie a spokojnosť tak dôležité pre výkonnosť a produktivitu pracovníkov zatiaľ vedci presne nezistili, no empirické dôkazy sú jasné – šťastnejší ľudia chýbajú v práci menej dní, do zadaných úloh prinášajú viac energie či lepšie spolupracujú s ostatnými členmi tímu.

Autori Teresa Amabile a Stephen Krame analyzovali 12 000 ľudí z rôznych profesií a ich výsledky možno zosumarizovať nasledovne: „Náš výskum dokazuje, že celkový charakter pracovného života značne ovplyvňuje kreativitu, produktivitu, kolegialitu či záväzok pracovníkov voči organizácii. Zozbierané dáta jednoznačne naznačujú, že pracovníci podávajú lepší výkon, keď ich práca baví a napĺňa.“

Ako však môžete ako lídri dosiahnuť spokojnosť vašich zamestnancov? Stačí, ak im budete pomáhať s ich každodennými problémami? S týmto tvrdením asi nemožno jednoznačne súhlasiť – oprava kopírky asi nezabezpečí spokojnosť a pohodu na pracovisku.

Existuje množstvo štúdií o výhodách pozitívnych emócií na pracovisku, ale iba pár z nich ponúka naozaj realizovateľné spôsoby ako tento stav dosiahnuť. Za zmienku stojí fakt, že spokojnosť vašich pracovníkov dosiahnete len vtedy, pokiaľ budete spokojný vy sami. Viaceré štúdie dokazujú, že lídri so silnou osobnosťou a optimizmom – črty, ktoré predstavujú kľúčové zložky šťastia - oveľa ľahšie a efektívnejšie prenášajú tieto kvality aj na svojich podriadených. Ak líder vykonáva prácu, ktorá naozaj vyjadruje jeho hodnoty, odrazí sa to aj v zanietenosti jeho podriadených. Podstata vedenia ľudí sa potom presúva od kontrolovania výsledkov k vytváraniu zmyslu a žitia svojich najhlbších hodnôt.

Dobrou správou je, že cesta k spokojnosti a pohode na pracovisku naozaj existuje. Odborníci v oblasti pozitívnej psychológie totiž tvrdia, že optimizmus nie je vrodená vlastnosť ale niečo, čomu sa možno naučiť. Každý jednotlivec si môže osvojiť kognitívne schopnosti, ktoré mu následne pomôžu zamerať sa na pozitívne stránky svojho života a tak zmierniť dôsledky rôznych stresových situácií.

Záverom možno dodať, že je možné dosiahnuť pocit spokojnosti a šťastia aj na pracovisku, rovnako ako je možné pracovať na sebe a začať nazerať na svet z tej svetlejšej stránky. Musíte však veriť, že silou vôle dokážete priniesť pohodu pre vás aj vaše okolie.

Autor: Dan Bowling
Zdoj: http://blog.talentmgt.com/2011/09/08/happy-is-as-happy-does

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.