27 januára 2011

Vedú viacúrovňové úlohy k nulovej produktivite?


Je pravdou, že ak robíme veľa vecí naraz, nakoniec neurobíme vlastne vôbec nič? Chcete odhaliť tajomstvo maximálneho výkonu? Odpoveď je jednoduchá - stačí sa len sústrediť.

Keď si priznáme fakt, že vykonávať viacej úloh naraz je oveľa náročnejšie ako sa sústrediť len na jednu vec, vieme čo majú zamestnanci robiť, aby stihli splniť všetky úlohy za tak krátky čas?

Najlepšie možno pochopiť vzťah medzi rozptýlením a pracovnou produktivitou prostredníctvom dvoch vzájomne súvisiacich fenoménov - výberová a rozdelená pozornosť.

Vykonávanie viacerých úloh naraz obmedzuje našu produktivitu na pracovisku z jednoduchého dôvodu - ľudia majú obmedzenú schopnosť rozdeľovať svoju pozornosť. Nie sú preto schopní súčasne posielať sms-ky, chatovať s priateľom na sociálnej sieti a zároveň venovať adekvátnu pozornosť zadanej pracovnej úlohe.

Vždy, keď sa venujeme viacerým úlohám naraz, unikajú nám podstatné detaily, ktoré sa vytrácajú z krátkodobej pamäte. Navyše, takéto viacúrovňové plnenie úloh si vyžaduje čas aj námahu, keďže musíme opätovne zamerať pozornosť na pôvodnú úlohu.

Robíme stále viac a viac našej práce po nociach, doma v pyžame, cez víkendy či prázdniny. Keď sa k tomu navyše pridá online nakupovanie či sťahovanie fotiek rodinných príslušníkov zo sociálnej siete, všetky úlohy začnú spolu splývať a stanú sa nejasné. Robíme stále dlhšie a náš pracovný život výrazne ovplyvňuje aj súkromný život. Otázka však ostáva - sme naozaj produktívni? A je možné zvýšiť našu produktivitu?

Odpoveď je jednoduchá - naša produktivita sa maximalizuje, keď sa sústredíme na jednu vec. Je preto dôležité vytvoriť si priority v pracovných úlohách a sústrediť sa vždy len na jednu úlohu, ktorá je prvá v poradí dôležitosti. Keď nie sme schopní dokončiť zadanú úlohu a zároveň potrebujeme zamerať našu pozornosť na ďalšiu, najlepšie je nechať pôvodnú úlohu v prirodzenom bode zlomu, teda v mieste, kde sme už dokončili časť úlohy a môžeme sa k nej po čase vrátiť.

Viacúrovňové plnenie úloh sa ukazuje ako neefektívne, nakoľko predstavuje pre zamestnancov stres a emocionálnu záťaž, čo sa následne odráža v nižšej produktivite. V najhorších prípadoch môže dokonca viesť až k pocitom vyčerpania či úplného vyhorenia.

Aký je teda ideálny pracovný čas? Zdravý pracovný štýl je taký, ktorý nám dovoľuje skutočne sa zahĺbiť do pracovnej úlohy a nie snažiť sa stihnúť všetko naraz, hoci neefektívne.


Autor: Vicki Salemi

Zdroj: http://www.psychologytoday.com/blog/big-career-corner/201011/are-we-multi-tasking-our-way-zero-productivity

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.