11 augusta 2010

Nový prístup k hodnoteniu a rozvoju kompetencií robotníkov





Ako zvýšiť záujem robotníkov o osobný rozvoj?
Ako podporiť motiváciu robotníkov k ovládaniu viacerých zručností, ako vyžaduje v súčasnosti ich pracovné miesto alebo viacerých profesií, ktoré môžu uplatniť v existujúcich alebo nových výrobných procesoch?
Máte nástroj, ktorý pomôže objektívne hodnotiť kompetencie robotníkov, rozvíjať ich v súlade so strategickými cieľmi firmy?



Aj to bol dôvod, prečo sa poradenské a vzdelávacie inštitúcie zo 4 európskych krajín (Nemecka, Slovenska, Nórska a Talianska) rozhodli vyvinúť a vo vybraných výrobných spoločnostiach odskúšať nový model hodnotenia, rozvoja a riadenia kompetencií robotníkov v rámci 2-ročného projektu CM PRO WORK (http://www.cmprowork.eu/). Projekt je financovaný z prostriedkov programu Leonardo da Vinci Európskej únie a za slovenskú stranu je partnerom spoločnosť KNO SLOVENSKO.
Projektový tím vychádza pri definovaní kompetencií robotníkov z mapy kľúčových procesov vo výrobe. Kompetencie robotníkov sú popísané podľa pracovných úkonov, ktoré robotníci vykonávajú na pracovnom mieste. Tieto procesné kompetencie sú doplnené o požiadavky na odborné vedomosti a sociálne zručnosti robotníkov.
Pri definovaní kompetencií sa projektový tím zameriava nielen na súčasné procesy, ale aj plánované zmeny v kľúčových procesoch, ktoré súvisia so strategickým rozvojom firmy.
Správne definované kompetencie sú jedným z predpokladov objektívneho hodnotenia a rozvoja kompetencií. Okrem toho je potrebné naplniť aj ďalšie požiadavky - napr.:
  • Hodnotenie kompetencií nie je jednorázová „povinnosť“ líniového manažéra, ale celoročný cyklus pozorovania, spätnej väzby a pozitívnej podpory.
  • Hodnotený robotník je oboznámený na začiatku hodnotiaceho obdobia s požadovanými kompetenciami, resp. ich zmenami.
  • Počas hodnotiaceho rozhovoru dostane hodnotený robotník priestor, aby sám zhodnotil úroveň svojich kompetencií, rozvojové potreby, ako aj ambície do budúcnosti.
Takýto postup v hodnotení vyžaduje okrem zručností hodnotiteľa aj systémové nástroje, ktoré pomôžu motivovať a zaangažovať robotníka na osobnom rozvoji. Patria k nim:
  • kariérny plán rozvoja robotníkov
  • ponuka firmy na rozvoj kompetencií robotníkov
  • systém finančnej a nefinančnej motivácie robotníkov.

Spoločnosť KNO SLOVENSKO spolupracuje na overení nového prístupu k hodnoteniu a rozvoju robotníkov v rámci projektu CM PRO WORK so spoločnosťou Decodom v Topoľčanoch a spoločnosťou Visteon Interiors v Nitre. V prípade bližšieho záujmu o tento projekt neváhajte kontaktovať autorku príspevku: PhDr. Annu Čermákovú, výkonnú riaditeľku KNO SLOVENSKO a projektovú manažérku projektu CM PROWORK na e-mailovej adrese: cermakova@kno.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.