Emocionálna inteligencia je považovaná za mäkkú zručnosť a výskumy ukazujú, že práve ona je kľúčom k úspechu firmy. To je základné posolstvo aktuálnej štúdie spoločnosti The Glowan Consulting Group, uverejnenej pod názvom "Použitie emocionálnej inteligencie: Prečo úspešní lídri potrebujú tieto rozhodujúce schopnosti". Štúdia je v plnom znení v anglickom jazyku k dispozícii na stránke:
Emocionálna inteligencia je definovaná ako schopnosť porozumieť, zvládnuť a efektívne reagovať na svoje vlastné emócie, ako aj emócie ostatných. Kľúčovým prínosom tejto schopnosti je, že napomáha lídrom v organizáciách vytvárať prostredie, v ktorom ľudia na všetkých pracovných pozíciách spolupracujú a snažia sa podať čo najlepší výkon.
Ako príklad sa v štúdii uvádza, že v spoločnosti PepsiCo zabezpečili manažéri, ktorí boli označení za emocionálne inteligentných, až o 10% vyššiu produktivitu než ich kolegovia a pridali svojej práci ekonomickú hodnotu takmer 4 milióny dolárov. V štúdii spoločnosti Glowan je podobných príkladov dostatok na to, aby dokázali, že téma, ktorej sa venuje, rozhodne stojí za pozornosť.
"Tí najlepší a najúspešnejší lídri musia v prvom rade vynikajúco ovládať sami seba a svoje pocity, až potom sa môžu pokúšať o vedenie iných ľudí," hovorí Marc Michaelson zo spoločnosti Glowan Consulting. "Títo lídri vedia úplne presne kým sú a v čo veria ... pokojne môžu riadiť zložité rastúce zoskupenia dnešného firemného prostredia a zároveň
inšpirovať zamestnancov na všetkých úrovniach."
Emocionálna inteligencia je prvou zložkou skupiny zručností a vzorcov správania - experti zo spoločnosti Glowan túto skupinu nazývajú Smart Skills - sú to tie, ktoré by mali využívať úspešní lídri. Ostatné zručnosti spomedzi Smart Skills sú napríklad:zručnosť ovplyvňovať ostatných pri zachovaní integrity, zručnosť vyjednávať s dôrazom na záujmy, stres manažment, vysokoúrovňové komunikačné schopnosti, atď.
V práci sa takisto rozoberá koncept "Total Life Leadership", ktorého účelom je pomôcť ľuďom v sebauvedomení a pochopení seba samého pomocou ohodnotenia ôsmich kľúčových oblastí ich osobného a profesionálneho života.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.