31 marca 2013

Riadenie multigeneračných tímov

Práca v multi-generačnom tíme je dnes už bežná v mnohých spoločnostiach a manažéri by sa preto na ňu mali pripraviť a naučiť sa využívať jej výhody.

Pri riadení multi-generačného tímu treba mať na pamäti 5 základných zásad:
 
1. Ponúkajte koučingové a mentorské príležitosti Generácii X
Generácia X, často nazývaná aj „stratená generácia“, možno zaradiť medzi generáciu Baby Boomerov (ľudia narodení počas alebo krátko po skončení 2. svetovej vojny) a vysoko motivovanú Generáciou Y. Pracovníci z tejto skupiny túžia dosiahnuť uznanie za svoju odbornosť, no zároveň trpia tzv. komplexom Princa Charlesa – sú zatienení kariérnym rastom a dosiahnutými úspechmi Generácie Y. Je niekoľko možností, ako možno zanietiť
a udržať motivovanú túto vekovú skupinu pracovníkov, pričom medzi najefektívnejšie metódy parí jednoznačne mentorovanie, prispôsobené plánovanie kariéry, flexibilné pracovné dohody či pravidelné rozhovory o plánovanom kariérnom postupe.
 
2. Predvídajte, že zástupcovia Generácie Y sa budú počas pracovného pohovoru zaujímať o možnosti prístupu na sociálne siete v práci. Na ich otázky musíte mať vždy pripravenú odpoveď, inak riskujete,  že stratíte nového perspektívneho človeka.
Podľa prieskumu Cisco Connected Technology World Survey na 2 800 respondentoch by až jedna tretina absolventov škôl a mladých zamestnancov uprednostnila horšie platenú pracovnú pozíciu, ktorá by však mala flexibilnejšiu pracovnú dobu  a poskytovala možnosť prístupu na sociálne siete pred lepšie platenou, ale za to menej flexibilnou prácou. Až dve tretiny respondentov  by sa na pohovore zaujímalo o firemné pravidlá v oblasti sociálnych sietí a 56 percent opýtaných by neprijalo prácu v spoločnosti, ktorá zakazuje používanie sociálnych sietí, prípadne by sa pokúsilo toto pravidlo obísť.
 
3. Poskytnite generácii Baby Boomerov príležitosť podeliť sa o svoje skúsenosti tým, že im ponúknete možnosť koučovať alebo mentorovať firemné tréningové programy.
Odborníci z WHO predpovedajú, že súčasní 60 roční muži budú schopní pracovať na plný úväzok do svojich 74 rokov a ženy dokonca až do veku 77 rokov. Zaujmite preto strategický pohlaď k tomu, ako využiť dlhoročné skúsenosti vašich pracovníkov v prospech rozvoja  mladších kolegov a zároveň zvýšte u Baby Booomerov  ich zanietenosť a motiváciu pre prácu v multi-generačnom tíme.

4. Adaptujte firemné benefity pre špecifiká každej generácie
Žijeme vo svete, v ktorom je všetko prispôsobené požiadavkám a špecifikám jednotlivých segmentov trhu. Prečo tento trend nevyužiť aj pri plánovaní systému odmeňovania? Namiesto štandardných balíkov zdravotného poistenia alebo plateného voľna skúste zvážiť rozdelenie benefitov do kategórií podľa zastúpenia jednotlivých generácií pracovníkov vo vašej firme. Ponúknite mladším zamestnancom výhody vo forme vzdelávacích programov v oblasti finančnej gramotnosti alebo výučbu cudzích jazykov a pri starších pracovníkoch sa zase zamerajte na starostlivosť v období staroby alebo finančné plánovanie dôchodku.

 5. Buďte proaktívny a zámerne vytvárajte zmiešané multigeneračné tímyIdeálny spôsob, ako možno preklenúť vekové rozdiely medzi jednotlivými zamestnancami je práve tvorba mutigeneračných tímov v rámci organizácie. Ich výhodou je, že popri zmierňovaní multigeneračných konfliktov dokážu vekovú rôznorodosť dokonca využiť v prospech dosahovania cieľov organizácie. Poskytujú totiž všetkým členom tímu možnosť uplatniť pri napĺňaní úloh vlastný spôsob myslenia. Výsledkom je široké spektrum pohľadov na aktuálny problém, ktoré vo vzájomnej súčinnosti vytvárajú komplexné riešenie zohľadňujúce veľké množstvo faktorov.

Autori:  Jeanne Meister a Steve Dahlberg
Zdroj: http://blog.talentmgt.com/2012/03/06/managing-a-multi-generation-team/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.