31 mája 2012

Flexibilita - spôsob, ako zvýšiť produktivitu


Tlaky na znižovanie nákladov ako aj rastúce požiadavky zamestnancov spôsobujú, že  organizácie hľadajú stále nové možnosti, ako zaviesť flexibilné formy práce.

Ako možno charakterizovať pracovné prostredie v súčasnosti? Technológie umožňujú ľuďom pracovať z domu. Ženy tvoria značnú časť celkovej pracovnej sily a mladí ľudia chcú byť ocenení na základe svojich výkonov a nie podľa počtu hodín strávených v práci. Všetky tieto dôvody vytvárajú predpoklad pre zavedenie nových foriem práce a vytvorenie flexibilnej organizácie.
 
Možností, ktoré organizácia môže použiť pri snahe zvýšiť flexibilitu na pracovisku je viacero. Medzi najčastejšie používané patrí komprimovaný pracovný týždeň, flexibilný pracovný čas, zdieľanie pracovného miesta, dlhodobé dovolenky (sabbaticals), práca na čiastočný úväzok či práca z domu. 

Veľmi obľúbený -  flexibilný pracovný čas spočíva v tom, že sa zamestnanci s manažérom individuálne dohodnú na pracovnej dobe, ako aj na tom, kedy musia byť z rôznych dôvodov prítomní v kancelárii. Taktiež si zamestnanci môžu vybrať počet hodín, ktorý chcú za týždeň odpracovať a ak náhodou odrobia viac, môžu si v najbližšej dobe zobrať dovolenku navyše.   

Odborníci sa vo všeobecnosti zhodujú na tom, že výhody, ktoré flexibilita na pracovisku pre organizáciu prináša značne prevyšujú náklady potrebné na jej zavedenie. Spomedzi najvýznamnejších možno spomenúť znížený absenteizmus a fluktuácia pracovníkov ako aj menej zdravotných problémov a zvýšená produktivita.
Podľa výskumu zrealizovaného spoločnosťou Microsoft v rámci celej Európy si až 73% pracovníkov myslí, že zavedenie flexibilných foriem práce by výrazne zlepšilo kvalitu ich života. Preto Microsoft priamo podporuje svojich zamestnancov, aby pracovali z domu a aby sa viac zamerali na výsledky ako na to, koľko času strávia v práci. 

Flexibilita pritom už dlhšiu dobu nie je určená len pre pracujúce matky, ale pre všetkých zamestnancov. Dôvodom je skutočnosť, že pracovníci hľadajú v práci niečo viac ako len plat. Samozrejme, flexibilné formy práce majú aj určité negatívne aspekty. Jedným z nich je napríklad menej príležitostí na rozvoj zručností pracovníkov využívajúcich flexibilné formy práce v porovnaní s pracovníkmi pracujúcimi na plný úväzok, ktorých práca si vyžaduje neprestajný kontakt s kolegami. Pri zavádzaní flexibilných foriem práce je preto potrebné zohľadniť aj také aspekty pracovného života ako kariérny postup či rozvoj zručností.  

Zaujímavá je taktiež skutočnosť, že úspešné nadnárodne firmy ako napríklad Ernst & Young, SAP, Accenture, Microsoft, Du Pont De Nemours SA, Procter & Gamble SA či Nestlé SA kladú dôraz práve na flexibilné formy práce, pričom uprednostňujú skutočné výsledky a nie fixne stanovený pracovný čas. 

Záverom možno dodať, že flexibilita je dôležitá, nakoľko umožňuje:
 - dokončenie úloh
 - prácu so zákazníkmi v rôznych časových pásmach
 - zosúladenie súkromného a pracovného života
- zvládnuť popri práci aj starostlivosť o deti alebo chorých členov rodiny
- vyhnúť sa dlhému cestovaniu.



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.