Článok partnera KNO Stevena Kellyho
Každý vie byť sústredený, vášnivý a odovzdaný svojej práci, keď sa cíti dobre. Motivácia je prirodzená, a úspech sa zdá automatický.
„Byť koncentrovaný, nadšený a odovzdaný počas momentov – keď je tím unavený, keď sa hrá o veľa, keď to vyzerá nenájdené – to odlišuje dobrých od tých skutočne výnimočných“, konštatoval zlatý olympijský medailista Peter Vidmar.
Vidmar zdôrazňuje dôležitosť ostať angažovaný, aj počas ťažkých dôb. Stanovenie si inšpiratívnych a dosiahnuteľných cieľov je jedna časť, tá druhá však zahŕňa neustálu snahu o zlepšenia.
Vidmar ponúka 3 základne princípy – risk, originalitu a brilantnosť – ktoré by lídri vzdelávania mohli aplikovať na všetko, zahŕňajúc komplexné stratégie ako i každodenné úlohy za účelom dosiahnutia maximálnej výkonnosti.
„Je to v mojej knihe pravidiel, že sa mám chytať šancí,“ hovorí Vidmar, s odkazom na prvý základný princíp: risk. „Podstúpiť riziko v športe znamená robiť chyby. Je OK pochybiť, pokiaľ sa z tých chýb poučíte.“ Pochybenia môžu byť skutočne užitočný nástroj, pretože to zameria vašu pozornosť na oblasti, v ktorých sa potrebujete zdokonaľovať. Prehrať veľkú súťaž „ma naučilo sústrediť na tie veci (slabiny – pozn. prekl.) a zlepšiť sa“ hovorí Vidmar. „Čo som sa naučil z tých skúseností, bolo ešte dôležitejšie.“
Taktiež je obrovskou výhodou byť inovatívny. Ako kapitán olympijského tímu gymnastov USA, priviedol Vidmar svojich mužov k prvej tímovej zlatej medaile v histórii americkej gymnastiky. „Jeden z dôvodov prečo náš tím vyhral tímovú olympijskú medailu je, že každý z nás prestal nasledovať toho druhého. ... Nemôžem zakladať môj výkon vždy na niekom inom. Prestaň pozorovať toho druhého. Začni robiť veci, ktoré niečo zmenia, budú rozdielne. Nájsť svoj vlastný štandard – nie je to jednoduché, ale je to cieľ.“
Tretí princíp – brilantnosť – sa odvoláva na koncept spravenia veci tak dobre ako je to len možné.
„To znamená, že použijete zručnosť alebo kombináciu zručností, ktoré môžu ale nemusia byť riskantné a originálne – a pokúsite sa zistiť ako ich ešte vylepšiť. ... Tak aby porotca mohol povedať ´Videl som to predtým, ale nie týmto spôsobom. Páči sa mi to. ´“
To si zaslúži opakovanie.
„Opakovanie robí veci trvalými,“ dodáva Vidmar.
Výňatok z článku A. Gilmore, CLO časopis http://www.clomedia.com/
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.