27 apríla 2013

Presun zodpovednosti vo vzdelávaní


Trendy, ktoré možno v biznise badať  za posledných pár rokov, sú jasné - núdzové opatrenia a ekonomické úspory výrazne obmedzili investície organizácií do vzdelávania pracovníkov. Na druhej strane si však rozvíjajúce sa technológie a zmeny na trhu vyžadujú neustále osvojovanie nových poznatkov. Ako možno túto problematickú situáciu vyriešiť? Jednou z alternatív je presun iniciatívy v oblasti vzdelávania z organizácie na samotných zamestnancov. Okrem ušetrených investícií ponúka tento nový prístup množstvo výhod aj pre samotných pracovníkov.

Hlavnou výhodou, ktorú tento nový model poskytuje je, že zohľadňuje individuálne požiadavky a špecifiká zamestnancov, ktorí už viac nemusia byť  závislí pri plánovaní svojej kariérnej cesty od organizácie, ale môžu vziať túto iniciatívu do vlastných rúk. Pracovníci tak majú možnosť začať sa sústreďovať na tie oblasti rozvoja, ktoré ich naozaj zaujímajú a nie iba pasívne absolvovať kurzy z ponuky firemných školení.  
V neposlednom rade umožňuje tento model každému účastníkovi vzdelávania zvoliť si vlastné tempo, čo ocenia predovšetkým mladí pracovníci. Špeciálne táto generačná skupina je totiž typická snahou dospieť k rýchlemu povýšeniu. Na to je však potrebné osvojiť si v čo najkratšom čase nové zručnosti, preto určite uvítajú takýto individuálny prístup vo vzdelávaní, v rámci ktorého môžu oni sami kontrolovať tempo rozvoja a teda aj kariérneho postupu.

Ako možno vidieť, presun zodpovednosti vo vzdelávaní ponúka množstvo výhod ako pre organizáciu, tak aj pre samotných zamestnancov. Jeho  efektívna realizácia si však vyžaduje zmenu taktiky a stratégie v oblasti vzdelávania. Tradičné formy výučby majú stále svoje opodstatnenie, o tom niet pochýb. Je však potrebné, aby sa stali viac flexibilnými vzhľadom na potreby a špecifiká jednotlivých účastníkov, či už hovoríme o obsahu alebo tempe učenia. V neposlednom rade by mali vychádzať z iniciatívy samotných pracovníkov.

Záverom možno dodať, že presunom iniciatívy vo vzdelávaní vzniká pre HR profesionálov v oblasti rozvoja nová rola facilitátora, ktorej podstata spočíva v pomoci pracovníkom pri tom, aby boli schopní sami si naplánovať kariérnu cestu, identifikovať silné a slabé stránky a následne navrhnúť svoj plán rozvoja.

Autor: Mike Prokopeak


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.