27 augusta 2012

Čo robiť, kým zamestnanec podá súdnu žalobu


Riešiť prípady sexuálneho obťažovania nie je nič príjemné. Našťastie však existuje spôsob, ktorý je akceptovateľný pre všetky zúčastnené strany - od problémových pracovníkov, cez organizáciu až po samotné obete. Odborníci zaoberajúci sa touto problematikou radia – pri riešení podobných problémov skúste vyskúšať koučing a 360° spätnú väzbu.  


Obvineniam zo sexuálneho obťažovania treba venovať značnú pozornosť. Môžu mať totiž závažné dôsledky, a to ako na kariéru obvineného človeka, tak aj na medziľudské vzťahy či celkovú atmosféru a produktivitu organizácie. V stávke je naozaj veľa. Preto by ste ako zamestnávateľ mali začať konať hneď ako spozorujete prvé náznaky nevhodného správania na pracovisku.  

Vo všeobecnosti počet obvinení zo sexuálneho obťažovania z roka na rok narastá. Zamestnávatelia pritom k takýmto prejavom pristupujú rozlične. Niektorí sa snažia tento problém ignorovať či zľahčovať, iní sa radšej obracajú o pomoc k odborníkom.

Veci však nemusia zájsť až tak ďaleko ako je súdna žaloba. Pri zapojení rôznych metód a techník môžete tento problém odstrániť ešte v štádiu, keď vzťahy nie sú úplne narušené a celá situácia sa dá zachrániť.

Práve použitie 360° spätnej väzby a koučingu predstavuje efektívne riešenie problému sexuálneho obťažovania. Výhodou týchto metód je, že vám pomôžu nielen predísť súdnej žalobe, ale zároveň problém uzavrieť takým spôsobom, aby boli všetky strany spokojné s konečným verdiktom. Udržíte si tak zamestnanca, ktorý sa síce správal nemorálne, avšak jeho výkon je pre organizáciu obrovským prínosom a zároveň poskytnete pomoc obetiam tohto nevhodného správania.

Sexuálne obťažovanie je deštruktívne správanie
Prvým krokom pre pochopenie a vyriešenie tejto problematiky je uvedomiť si, že okrem pár prípadov vášnivej lásky ide pri sexuálnom obťažovaní zväčša o obyčajnú šikanu.

Zaujímavá je taktiež skutočnosť, že práve črty ako asertivita či ráznosť, ktoré sa od manažérov na ich pozícii vyžadujú, sa v extrémnych prípadoch stávajú nevhodnými.

Foriem šikany je viacero, pričom medzi najčastejšie možno zaradiť zastrašovanie, nevhodný humor, konfrontáciu či narážky na telesné nedostatky,  rasovú príslušnosť, spoločenský status, vek, pohlavie alebo náboženstvo.

Šikana vo všetkých svojich formách je o zneužití vlastnej sily a nerešpektovania iných. Inými slovami povedané, ide o zámernú aktivitu, ktorej cieľom je, aby sa niekto iný cítil nepríjemne.  

Viesť pracovisko, na ktorom prevažujú muži, môže byť niekedy naozaj komplikované. Wall Street, výrobný či stavebný priemysel sú klasickými príkladmi. Avšak sexuálnemu obťažovaniu možno predísť. Základným predpokladom je, aby ho organizačná kultúra jednoznačne odsúdila.  

Koučing a 360° spätná väzba ako metódy riešenia nevhodného správania na pracovisku
Riešenie konfliktov cez koučing a 360° spätnú väzbu predstavuje v porovnaní s vyhodením problémového zamestnanca oveľa menej nákladné riešenie. Organizácia si tak môže udržať inak výkonného pracovníka, tento si zachráni svoju kariéru a obeť šikany sa dočká spravodlivosti. A všetky strany budú spokojné.

V prípade riešenia nevhodného správania má koučing podobný charakter ako pri klasickom rozvoji pracovníkov. Prvým krokom je vyčleniť si čas na individuálne stretnutia s daným problémovým pracovníkom a postupne pracovať na jeho rozvoji.

Ďalší krok spočíva v identifikovaní cieľov a spôsobov ich dosahovania. Pracovník si tak za pomoci svojho kouča postupne stanovuje oblasti zlepšenia, na ktorých následne v praxi pracuje. Posledný krok predstavuje zhodnotenie vlastného správanie v porovnaní so stanovenými cieľmi.

Efektívnym riešením popri koučingu môže byť aj 360° spätná väzba, ktorej podstata spočíva v zhodnotení správania problémového pracovníka. Základným pravidlom pri aplikácii tejto metódy je, aby bola skupina hodnotiteľov čo najpočetnejšia a najrozmanitejšia – od kolegov, cez rodinu až po nadriadených a podriadených.

Výhodou 360° spätnej väzby je, že poskytuje objektívne informácie z rôznych zdrojov, na základe ktorých si môže pracovník následne uvedomiť nevhodnosť a bezohľadnosť svojho správania.
Záverom možno dodať, že organizácie nebudú dosahovať skvelé výsledky, pokiaľ sa jej členovia budú cítiť ohrození možnou šikanou či inými formami nevhodného správania.

Autor: Paul M. Connolly


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.