26 júla 2013

Výzva pre lídrov - zaraďte do svojich strategických rozhodnutí HR dáta

Schopnosť nielen dáta získavať, ale zároveň ich aj efektívne využívať predstavuje jeden z faktorov, ktorý delí organizácie v súčasnom biznise na víťazov a porazených. Do procesu spracovávania dát je však potrebné zapojiť do všetky oddelenia, pričom HR nie je žiadnou výnimkou. 

Podľa prieskumu z roku 2013 zrealizovaného spoločnosťou Executive Board len veľmi malé percento z 1500 opýtaných senior lídrov potvrdilo fakt, že HR analýzy vedú pri strategickom riadení organizácie k zmene ich rozhodnutia. 

Aj napriek tomuto nízkemu číslu možno konštatovať, že existuje pár firiem, ktoré sa snažia využívať dáta z oblasti ľudských zdrojov, pričom medzi lídrov v tejto oblasti patrí  jednoznačne spoločnosť Google, ktorá v rámci projektu s názvom Oxygen Google použila štatistické analýzy na identifikáciu tých priorít, ktoré by mal líder zohľadňovať pre efektívne vykonávanie svojej práce. 

Výsledky tohto projektu boli následne zohľadnené v novej definícii toho, ako Google najíma, rozvíja a udržiava svojich kľúčových pracovníkov. Len pre zaujímavosť, technické schopnosti skončili na poslednom mieste, zatiaľ čo starostlivosť o kariéru a súkromný život pracovníkov boli označené za kľúčové oblasti pri vedení ľudí.   

Aby ste boli schopní vo vašej organizácii efektívne získavať a spracovávať dáta, je potrebné dodržiavať tieto štyri základné kroky: 

Krok číslo 1: Výber metód na meranie
Ide o prvý krok potrebný pre zabezpečenie informácií pre organizáciu. V tejto fáze je dôležité ubezpečiť sa, že sú meracie nástroje presné a že poskytujú správne údaje ako napríklad počet zamestnancov, miera fluktuácie a podobne.

 Krok číslo 2: Benchmarking 
Veľké využitie Benchmarkingu pri meraní výsledkov spočíva v poskytnutí príležitosti pre organizáciu identifikovať jej základné charakteristiky a porovnať ich s konkurenciou. Pri tomto kroku je potrebné jednoznačne si stanoviť, na ktoré faktory a ktoré organizácie sa v rámci Benchmarkingu chcete zamerať. 

Krok číslo 3: Spracovanie získaných dát
Bez ohľadu na kvalitu získaných dát je dôležité mať na pamäti, že Vám budú nanič pokiaľ nebudete schopní efektívne ich aj spracovať. Dáta získané prostredníctvom rôznych zamestnaneckých prieskumov je potrebné vložiť do existujúcich metrík tak, aby mali aj určitú výpovednú hodnotu. Výsledkom úspešne zvládnutého tohto kroku bude, že Vám získané dáta skutočne pomôžu zefektívniť procesy rozhodovania a riadenia. 

Krok číslo 4  - Prediktívna analýza
Tento krok predstavuje zavŕšenie procesu práce s dátami, pričom spočíva vo využití rôznych techník ako modelovanie či data minig a následnej analýzy súčasných i historických dát, prostredníctvom ktorej sa dajú vytvárať predikcie o možných budúcich udalostiach a trendoch. 

Inštinkt, predtuchy a pocity by nemali byť základom pre dôležité rozhodnutia. Zaviesť presné merania založené na vedeckých metódach však vôbec nie je ľahká úloha. Tieto štyri metódy Vám však pomôžu získavať správne dáta a následne ich efektívne využívať pri realizácii strategických rozhodnutí. 

Autor: David Almeda 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.