12 apríla 2012

Dôsledky recesie – pokles záujmu manažérov o programy zamerané na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Lídri vo veľkých organizáciách tvrdia, že rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom už nevenujú takú veľkú pozornosť, ako tomu bolo pred pár rokmi.

Nikoho asi neprekvapí, že od vypuknutia recesie sa lídri problémami s rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom nezaoberajú, nakoľko musia riešiť oveľa závažnejšie problémy. Je však možné, že si po ukončení krízy získa táto problematika ich opätovný záujem?

Vývoj ekonomických trendov a predovšetkým obnovenie rastu priemyslu spred krízy môže primäť lídrov k tomu, aby prehodnotili dôležitosť jednotlivých aspektov práce vzhľadom na nové zmenené prostredie, v ktorom sa organizácie po kríze ocitli.

Hoci záujem poklesol, stále možno považovať snahu zosúladiť rodinný a pracovný život medzi najdôležitejšie aspekty práce, o čom svedčí aj jeho 19. pozícia v rámci rebríčka najvýznamnejších motivátorov.

Ešte silnejším motivačným faktorom ako rovnováha je však pre pracovníkov viera, že organizácia nabrala správny smer. Dôležitosť tohto aspektu vyplýva z veľkej neistoty, ktorú táto ekonomická kríza so sebou priniesla. Ľudia prestávajú veriť, že si ich organizácia zachová finančnú stabilitu, nie to ešte, aby venovala pozornosť rozvojovým programom pre svojich pracovníkov.

Otázka rovnováhy tak v týchto ťažkých ekonomických časoch klesá na význame. Pokles počtu pracovných miest a celková neistota spôsobujú, že ľudia sú radi, že ešte nejakú prácu vôbec majú a preto ani oni sami neprikladajú rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom význam.

V období krízy sa mnoho organizácií rozhodlo zredukovať počet programov v snahe ušetriť náklady. Ostalo však aj pár výnimiek a niektoré organizácie odmietli zrušiť programy pre zamestnancov aj v období najväčšej recesie. Práve ich prístup naznačuje, že chápu hodnotu a skutočný význam týchto programov ako aj to, že práve v neistých časoch potrebovali zamestnanci podporu a starostlivosť zo strany organizácie. Navyše, tieto programy predstavujú len veľmi malú časť z celkových nákladov, takže ich elimináciou organizácia príliš neušetrí.

Aj napriek poklesu záujmu o programy rovnováhy sa odborníci zhodujú na ich opodstatnenosti, a to predovšetkým v súčasnosti, kedy sa hranice medzi súkromným a pracovným životom vplyvom informačných technológií takmer úplne zlievajú, čo môže u niektorých pracovníkov spôsobovať frustráciu a vyčerpanosť.

Vzhľadom na nové prostredie poznačené krízou by HR lídri mali prehodnotiť dôležitosť jednotlivých aspektov práce a sústrediť sa na tie, ktorým zamestnanci pripisujú najväčšiu dôležitosť.

Autor: Tom Starner

Zdroj: http://www.hreonline.com/HRE/story.jsp?storyId=533345209

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.