10 novembra 2010

Štyri užitočné rady pre efektívne meranie produktivity

1. Presne si stanovte, ako získané údaje o produktivite využijete

Pracovná sila je v každej organizácii odlišná, preto mnohí zamestnávatelia využívajú na získanie relevantných údajov o svojich zamestnancoch metódu priameho hodnotenia. Pre správny výber nástrojov na meranie výkonnosti zamestnancov je potrebné si predovšetkým uvedomiť celkový zmysel merania a zároveň dopredu naplánovať, akým spôsobom budú získané údaje využité.


2. Oboznámte sa s ponukou nástrojov na meranie výkonnosti

Pri posudzovaní a výbere by ste mali brať do úvahy jedinečnosť každého nástroja. Napríklad WPAI (Dotazník na meranie zníženia pracovnej produktivity a aktivity) stanovuje percento zníženia produktivity ak zamestnanec pracuje a má zdravotný problém a celkový dopad na zníženie kvality práce. WLQ (Dotazník pracovných obmedzení) sa sústreďuje na štyri aspekty výkonu - time manažment, fyzické požiadavky, psychické požiadavky a výstupné požiadavky. Obidva nástroje poskytujú hodnoverné výsledky, ich efektivita však závisí od konkrétnej situácie.


3. Vyberte najvhodnejší prístup k meraniu produktivity

Zhodnoťte jednotlivé meracie nástroje a vyberte ten, ktorý považujete za najvhodnejší. Dôležitým kritériom pri procese výberu by malo byť pestovanie kultúry zdravia vo vašej organizácii. Môžete si vybrať z troch navzájom prepojených kategórií meracích nástrojov:

1. Opisné meranie, ktoré umožňuje stanoviť, do akej miery sa zdravotný stav pracovnej sily odráža na produktivite organizácie. Získané údaje môžu ovplyvniť rozhodnutie, či a koľko investovať do rôznych wellness programov pre zamestnancov.

2. Porovnávacie meranie presahuje rámec jednoduchej kvantifikácie, nakoľko identifikuje primárne faktory zdravotných rizík a chronických ochorení a ich dopad na zníženie produktivity. Údaje zistené touto metódou slúžia na určenie priorít, poukazujú na ktoré problémy je potrebné sa zamerať a ako adekvátne prerozdeliť prostriedky.

3. Hodnotiace meranie umožňuje zhodnotiť prínos, resp. efektivitu programov zameraných na zlepšovanie zdravotného stavu zamestnancov. V prípade, že výsledky merania dokážu, že tieto programy vedú k zlepšovaniu zdravotného stavu a produktivity zamestnancov, stávajú sa súčasťou podnikovej stratégie.


4. Dbajte nielen na zhromažďovanie údajov, ale aj na ich správnu interpretáciu

Organizácie disponujú veľkým množstvom údajov, ktoré však nie sú schopné správne interpretovať. Reálnejšie výsledky možno dosiahnuť využívaním viacerých zdrojov, či už externých alebo pochádzajúcich zo samotnej organizácie. Jasná a presná prezentácia zistených výsledkov umožňuje pochopiť zamestnávateľovi vzťah medzi jednotlivými faktormi, ako napr. zdravotný stav, absentizmus a pracovný výkon.
Meranie zníženia produktivity práce umožňuje zamestnávateľom zhodnotiť celkovú produktivitu svojich zamestnancov a umiestniť finančné zdroje tak, aby sa miera menšej produktivity a zdravotných problémov znížila na minimum. Cenová i administratívna efektívnosť meracích nástrojov umožňuje ich jednoduché začlenenie do procesu hodnotenia zdravia a produktivity pracoviska.

autor: Steven M. Schwartz

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.