17 októbra 2013

Multitasking

Multitasking – paralelný výkon činností  - stojí  každý rok svetovú ekonomiku viac ako 450 miliárd dolárov, a to v podobe nezrealizovanej výroby

Nová štúdia pod názvom „ Dopad paralelného výkonu činností na organizácie“ informuje, že ľudia, ktorí sa snažia vykonávať paralelne viac činností, v skutočnosti  premrhajú 40% produktívneho času tým, že neustále menia vykonávané činnosti, často krát nedokončia jednu činnosť a už ich čaká nová naliehavá požiadavka, prejavuje sa u nich vyššia nervozita a roztržitosť. Výsledkom paralelného výkonu činností v organizáciách je podľa názoru autorov nedodržiavanie termínov, nižšia kvalita výrobkov, vynútené chyby a opravy, nárazovosť toku práce, nedostatočná príprava na výkon činností alebo realizáciu projektov.

Autori štúdie  realizovali prieskum v 45 firmách, ktoré postupne zavádzali opatrenia na zníženie výkonu paralelných činností v organizáciách. Išlo o organizácie s počtom zamestnancov od 1000 do 50 000 a s ročným obratom viac ako 1 miliardu dolárov, ktoré pôsobia v rôznych odvetviach priemyslu, napr. automobilovom, leteckom,  energetickom, farmaceutickom, výrobe polovodičov, tvorbe softwaru.
V týchto firmách sa podarilo v priemere zvýšiť  produktivitu o 59,8 percent , medián zvýšenia sa pohyboval okolo 38,2 percent.  Okrem toho sa podarilo rýchlejšie ukončiť plánované projekty a to v priemere o 35,5 percenta.

Podľa mienky autorov,  prieskum jasne ukazuje, že v mnohých organizáciách si manažment neuvedomuje, aký dramaticky negatívny dopad na produktivitu má práve paralelný výkon činností.

Autor: Tom Antal

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.